78146

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 14. 4. 2013
Re:

"Pokud je tu řeč o genetice včely, Já jsem pro změnu na přednášce slyšel, že při spáření kraňky s tmavou je bodavá pouze ta první generace, ale od matky z druhé generace jsou včely nebodavé. K dotazu na vysvětlenou tohoto jevu od přednášejícího jsem se nedostal."



Podle mně je prostě bodavost včel neustále posunována výběrem všech chovatelů dohromady směrem k co největší mírnosti. Dneska chovatel potřebuje, aby se včelami mohl dělat všechno, co ho napadne, ideálně bez rukavic a jiných ochranných pomůcek a tak vybírá ty nedivoké včely. Ty divoké prostě nepokračují dál.
Zatímco po milióny let dříve naopak přírodní výběr preferoval ty divoké. Co začnou v houfech okamžitě vyletovat a bodat do všeho , co je trochu cítit živočišným teplem a hýbe se, jakmile medvěd nebo jiný požírač medu a plodu ťukne do kmene se včelstvem. Včelstva, která by byla stejně mírná jako dnešní chované včely, by byla v přírodě mnohem častěji vylupována a ničena než ty divočejší a jejich genetické linie by tak byly ukončovány.

Takže je tady 100 - 200 let lidského výběru na mírnost proti mnoha miliónům let přírodního výběru na divokost.

Dnešní včely tedy ještě nejsou geneticky vyšlechtěny na mírnost. Pouze jsou z jejich přirozeného spektra rozptylů genů divokosti vybrakovány ty linie , kde kombinace genů dohromady způsobuje nadprůměrnou divokost a tudíž průměr divokosti dnešních včel je výběrem posunut k mírnosti. Ale ty geny stále ve včelách jsou, akorát nejsou aktivní. V každé další generaci ale klidně se mohou vytvořit nové kombinace genů, které vytvoří zase divočejší včelstva

Pokud včelař tedy přestane v odchovávaných generacích aktivně brakovat divočejší včelstva, linie s kombinací genů způsobujících vyšší divokost se zase začnou rozšiřovat a průměr divokosti včelstev se potom bude zase posunovat zpátky směrem k vyšší divokosti. A jestli se nepletu, platí, že ten proces je podstatně pomalejší, pokud se jedná o rozchov v rámci jedné úzké linie vyšlechtěné na mírnost nebo v rámci několika takových příbuzných liní. A podstatně se zrychlí, když se zkříží odlišné linie , jako kraňka a černá včela, protože tady na divokost zapůsobí F1 efekt. Který se v dalších generacích zase může rozředit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61075


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Aleš Molčík (89.24.14.160) --- 14. 4. 2013
Re:

Na ředění moc nevěřím, předávané vlastnosti mají nějaký koeficient dědičnosti tj. schopnost předat + dominance vlastností, potlačit vlastnost druhého partnera a předat vlastní geny. A výsledek je souhrn všech schopností předat.
U včely trubec předává geny své báby. A také si myslím, že jestli je původní matka kraňka a původní trubec tmavý, popř. obráceně, by mohlo mít na výsledné vlastnosti křížence také nějaký vliv. Aspoň u jiných zvířat to takhle funguje(mula, mezek).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61076


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 14. 4. 2013
Re:

Tyhlety geny musí být recesivní. Neboli se projeví až na potomkovi tehdy, pokud je bude mít i mateřská i otcovská linie. Zatímco u rodičů se nepoznají, protože jsou překryty působením druhého genu v páru. Nevhodné dominantní geny byly z populace odstraněny výběry včelařů, protože se projevují i když tam je v páru jen jeden tento gen. A tudíž není problém linii , která ten gen obsahuje, identifikovat a dominantní gen tak výběrem odstranit z populace.
Případně podobně bude fungovat, pokud se nebude jednat o stejné geny, ale o kombinaci více genů. Potom mateřská linie bude mít jeden nebo jedny tyto geny, otcovská jiné a pokud se tyto všechny geny v určité kombinaci sejdou u potomka, máme tady divoké včely.

Zředění bych to nenazýval. Spíš odstranění části přirozeného rozptylu té bodavosti. Asi jako když fabrika vyrábí nějaké součástky, které mají jeden rozměr při velkém množství těch součástek statisticky rozložený v klasickém Gausově grafu. A když se řekne, že od určité hodnoty už to jsou zmetky a nějakým měřením se tyto zmetkové součástky oddělí, zůstane ve zbytku jako rozložení těch hodnot jen jakoby odseknutý zbytek stejné křivky. Ředění by bylo, kdyby se do nevytříděných součástek přidaly třeba součástky vyrobené na podstatně dokonalejší lince , potom by bylo naředěno procento zmetků. A naopak.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61077


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Sroll Josef (e-mailem) --- 15. 4. 2013
RE:

Na zředění bych nesázel. Vzpomeňme, co napáchalo pár matek africké včely po dovozu do Brazílie. Kdyby platil koeficient zředění, tak by dnes už o tom nikdo ani nevěděl. Místo toho je velká část kontinetu zasažena "afrikanizovanými" včelami (AHB) a dodnes působí problémy. Už půl století. Pro ně se vžil termín "zabijácké včely". Takové pokusy, byť původně dobře myšlené, často působí nepředvídatelné škody. Třeba dovoz králíků do Austrálie a pod. Ukazuje se, že největším škodičem v přírodě je člověk.
Pepa

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61086


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Dvorský Leoš (178.209.149.59) --- 15. 4. 2013
Re:

Pane Šroll už jsem chtěl odpovědět na váš předchozí příspěvek, ale činím to až nyní.
1) Samozřejmě, pokud někdo chce šlechtit na tzv. varroatoleranci v odlehlém prostředí, neví o tom Tzkušenost mám za sebou 8 let.
2) Pokud to ale dotyčný(í) bere(ou) jako polozovací stanici, okresek, je to možné i u nás. Takové oblasti jsou, jen je trochu problém s divoce žijícími včeltvy. Ale i to jde a jsou stanoviště, kde se divoký roj prostě neuživí. Musí se hledat.
3) Včelař a chovatel si s různými plemeny je schopen poradit. K tomu může využívat tzv. časovu izoloci, která je mnohem spolehlivější než oplozovací stanice, má ale zase podstatně nižší úspěšnost (často pod 50%). Provádím ji od 11 ti let v různých obměnách a obdobích.
4) Majitel včel si s tím (různými plemeny) samozřejmě neporadí, ale i to je možná šance pro včely a včelaře.
5) Dotace na matky jsou nevětším deformačním prvkem v oboru. "Díky" jím se rozšiřuje neustále nekvalitní a neživotaschopný materiál. Dříve jsme razili heslo "Každý včelař chovatel matek", dnes se v tichosti hrazí "Každý včelař odběratel matek" Prostě zákazník se musí vrátit a tomu odpovídá prodávané zboží. Je to celosvětový trend, tedy cesta do pekel. Nic proti chovatelům, dělají jen to, co je pro ně ekonomicky výhodné. Špatná jsou pravidla, ne oni. Asi men za tohle nebudou milovat.
6) V naší ZO před cca 40- 30 ti roky bylo kolem 20 drobných chovatelů matek. CHovala se kraňka, př. Martínek tu tzv. tmavou včelu, př. Veverka "kavkazanku", př. Machač "vlašku" a drtivá většina včelařů neměla problémy.
Jistě rojivost byla trošku větší i bodavost, to ale heterozní efekt s sebou prostě nese. CHov, šlechtění ale není prosté rozmnožování matek a zde sehrávali místní drobní chovatelé velkou roli. To ale dnes není, resp. zbylí ještě dožívají, je jim ale často 80 let.
7) Ti co to nezvládali měli bestie,že když šli do včel, museli to nahlásit na obci a ta byla půl dne uzavřena ( u nás Maroko a př. Toman) Kupodivu si lidé ani nestěžovali, což je , viděno dnešními vztahy mezi lidmi, neuvěřitelné.

Rozhodně bych tedy nikoho nestrašil,zafrikanizovanou včelou, rozhodně ne včelaře. Včela jako taková nebezpečí není. Probém je jen v tom, že si někteří myslí, že vědí a přitom neví nic. Nevědomost a netolerance je a bude vždy. S tím je nutné se smířit a zařídit se podle toho.
Zajímavé např. je, že v Norsku, kde se chová na jihu kraňka a v jiných oblastech ta "tmavá", mají přísná pravidla. Nesmí se kočovat mezi okresy s různými plemeny včel (viz forum Šance pro včely), převážet včely ani matky a chovat se smí, jen to, co je pro danou oblast schváleno. Docela zajímavé zjištění, že tam nikdy neměli komanče, že.
Možná si jen více váží toho, co již mají a již dosáhli. Možná i pro nás poučné. LD



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61087


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Jan Hübner (85.70.16.185) --- 15. 4. 2013
Re:

Pane Dvorský, jako obyčejně - sto bodou !

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61088


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu